K článku

Scrabble a videohry – co bylo předtím, než se objevilo Scrabble online?

Počítačové verze Scrabble. Scrabble na PC a konzole. Hraní Scrabble bez používání internetu.

Scrabble a jeho rozmanité varianty jsou v současnosti šíleně oblíbené online hry. Jejich různorodé verze najdeme na oblíbených webových stránkách. Ovšem bylo možné před jejich objevením se a zpopularizováním hrát Scrabble jen v podobě klasické deskové hry? Není nic mylnějšího.

Výrobce Scrabble viděl potenciál v digitální verzi tak rychle, jak jen bylo její vytvoření možné. Proto se první elektronické verze Scrabble začaly objevovat už v 80. letech.

První počítačové Scrabble – 1984 na BBC Micro

Poprvé spatřilo digitální Scrabble světlo světa v roce 1984. Hra vznikla pro počítač BBC Micro. Tato řada počítačů vznikla z iniciativy britské veřejnoprávní televize BBC. Měly sloužit k šíření myšlenky komputerizace a učení lidí, jak obsluhovat tato nová, do té doby neznámá zařízení.

Scrabble na BBC Micro se samozřejmě vyznačovalo velice jednoduchým, schématickým grafickým ztvárněním. Hra dostupná na magnetofonové kazetě byla ale zvěstovatelem budoucnosti a masové obliby digitálních verzí Scrabble.

V pozdějších letech vyšly podobné verze hry také pro počítače Atari, Amiga a PC.

1999 – Scrabble na PlayStation pro masového příjemce

Konzole PlayStation, která se začala prodávat v roce 1994, navždy změnila svět video her. Společně s 3D grafikou a využitím nového datového nosiče CD umožňovala dříve nevídanou kvalitu zvuku a obrazu.

Toto spojení se zúročilo také v nové verzi digitálního Scrabble. To nabízelo 3D grafiku a možnost hraní až 4 osob najednou. Mohlo jít o živé protivníky shromážděné u konzole nebo soupeře ovládané umělou inteligencí. Díky tomu šlo trénovat Scrabble, i když scházeli další zájemci o hru.

Navíc Scrabble určené pro PlayStation obsahovalo vestavěný kompletní oficiální slovník Scrabble Merriama Webstera. Díky tomu si mohli hráči rychle ověřit, jestli slovo, které chtějí poskládat, skutečně existuje. V případě pochybností bylo možné dokonce si ověřit definice vybraných výrazů.

Scrabble v kapse – 2007 pro Nintendo DS

Hra Scrabble 2007 Edition vydaná pro mobilní konzoli Nintendo DS dokonale zapadla do masové popularity tohoto zařízení. Nintendo DS si rychle získalo oblibu jako konzolka nejen pro nadšence videoher. Vznikla pro ni celá řada logických a vzdělávacích her, které silně ovlivnily oblibu konzole mimo spektrum herních nadšenců.

Jednou z těchto produkcí bylo právě Scrabble 2007 Edition. Díky malým rozměrům DS bylo možné trénovat slovní skládačky všude – při čekání ve frontě nebo jízdě autobusem.

S touto verzí hry byla spojena také poměrně zábavná kontroverze. Rodiče, kteří ji koupili svým dětem, si rychle všimli, že protivník ovládaný umělou inteligencí někdy skládá slova, která jsou rozhodně neslušná…

Scrabble pro naší dobu – Xbox One a PlayStation 4

Své verze Scrabble dostaly také novější konzole. Hra je dostupná jak pro Xbox One, tak pro PlayStation 4, přičemž nabízí možnost hraní u jedné konzole, ale také v online režimu s hráči z celého světa.

Hra rovněž nabízí bohaté statistiky a rozmanité výzvy, díky nimž je sledování vašich pokroků ve Scrabble snadné a příjemné.