K článku

Jaká tajemství skrývají body na písmenech Scrabble? O oblibě písmen v jazyce

Odkud se vzaly body na písmenech v Scrabble? Nejčastěji a nejméně často se vyskytující písmena v jazyce. Základy bodování Scrabble.

Každý, dokonce i největší začátečník ve Scrabble, si uvědomuje, že různá písmena mají odlišné bodové hodnoty. Za použití některých jsme odměněni, jiná náš výsledek ovlivní jen mírně. Ne každý si je ale vědom, z čeho tyto rozdíly pramení. Odkud se vzalo bodování písmen ve Scrabble?

Analýza jazyka je základem Scrabble

Scrabble je jako slovní hra založená na přirozeném jazyce, používaném lidmi slovem a písmem. Takže se na ní vztahují také analýzy a zákony připravené a zpracované pro přirozený jazyk.

Analýza jazyka z hlediska frekvence výskytu jednotlivých písmen v něm je samozřejmě výrazně starší než Scrabble samotné. Její začátky lze datovat do roku 800 našeho letopočtu. Arabský matematik Alkindus tehdy pracoval na metodách prolamování šifer, založených především na frekvenci výskytu písmen v jazyce.

Výzkum toho, jak často se jednotlivá písmena vyskytují v psaných textech získalo na významu v 15. století, společně s objevem knihtisku. Díky ní mohli tiskaři odhadnout, kolik jednotlivých písmen budou potřebovat k přípravě textů.

Vzácnější písmeno – více bodů

Tyto výzkumy a pozorování se staly základem k vypracování bodování v Scrabble. Skrývá se za ním jednoduché pravidlo – čím častěji se písmeno v daném jazyce vyskytuje, tím více slov lze s jeho pomocí poskládat. Tím pádem je pro hráče Scrabble snadnější ho použít. Pro zpestření a ztížení soupeření Scrabble výše boduje „těžší“ písmena vyžadující po hráči vymýšlení méně oblíbených slov.

Zvláštním případem je zde tzv. „blank“, tedy prázdná Scrabble kostička. Může hráči nahradit libovolné písmeno, takže se používá nejsnadněji. Její bodová hodnota se proto rovná 0.

Jiný jazyk – jiné bodování

Povědomí o tom, že bodování jednotlivých písmen ve Scrabble závisí na tom, jak často se vyskytuje v jazyce, vede k přirozenému závěru. Mělo by se lišit v závislosti na jazyce. Očekáváme, že frekvence písmen ve slovech bude jiná pro angličtinu, němčinu nebo polštinu.

Tak tomu opravdu je, a proto je hra Scrabble dostupná v různých jazykových verzích. I když se skládá jen z herního plánu a písmen, která – jak si lze domyslet – se hodí ke skládání slov v různých jazycích, nemusí mít hraní Scrabble v nesprávné jazykové verzi příliš smysl.

Pro srovnání je dobrým příkladem třeba písmeno „K“. V polštině se vyskytuje poměrně často, proto je jeho bodová hodnota jen 2. Jinak je tomu v angličtině, kde se vyskytuje ve výrazně méně slovech. Pokud tedy hráč anglického Scrabble použije písmeno „K“, dostane za to 5 bodů.

Více bodů – méně písmen v sadě

Odtud se bere ještě jeden důsledek. Písmena, která se v jazyce vyskytují méně často, a jsou tím pádem výše bodované, jsou také v sadě kostiček Scrabble méně hojně zastoupené. Proto na zmíněné „K“ v polské verzi narazíme 3krát, ale v angličtině najdeme jen jednu kostičku s tímto písmenem.

Při hraní Scrabble v jiné než nám odpovídající jazykové verzi, nejen narušíme bodování, ale můžeme si také výrazně snížit množství vytvořitelných slov. Budou nám na ně jednoduše chybět písmena.