K článku

6 chyb, jimž by se měl vyhýbat hráč Scrabble

Každý scrabblista musí prožít své poprvé. Obvykle není snadné – šance na vítězství nad zkušenějšími protivníky totiž není příliš velká. Neznamená to ale, že bychom si to měli nechat znechutit. Cesta k úspěchu je dlouhá, ale poznávání nových tajemství hry přinese tolik potěšení, že se rozhodně vyplatí se po ní vydat! I když nic nenahradí hru se skutečným protivníkem, pro začátek se vyplatí seznámit s několika radami opakovanými zkušenějšími hráči. Možná vám neumožní vyhnout se několika začátečnickým porážkám, ale zajistí, že skládání slov z písmen, ať ve Scrabble nebo KrisKrosu, případně jakékoliv jiné slovní hře, začne být trochu snadnější. Jste připravení na 6 nejčastějších chyb, které dělají nejen začátečníci? Toto je náš seznam!

1.Neskládejte jednoduchá slovesa ve středu plánu

Ze všech částí řeči je nejsnadnější přidávat kameny právě ke slovesům. Pokud ve středu plánu složíte slovo „dělá“, počítejte s tím, že protivník k němu může velmi snadno přidávat další písmena. Možností má spoustu! Vepředu lze přidat předpony – za, vy, roz, po, pře, ob, u atd. Na konci lze přidávat koncovky charakteristické pro jednotlivé časy, způsoby, vidy a osoby. A tak z „dělá“ rychle může vzniknout „děláš“, „dělám“. A ve Scrabble přece více získává ten, kdo přikládá další písmena k už poskládanému slovu Právě proto je nejbezpečnější skládat buď slova, k nimž je těžké přidávat další písmena (skvěle se hodí příslovce: ošklivě, kysele, vesele apod.). A pokud opravdu chcete vyzkoušet používání sloves, ujistěte se, že alespoň na jedné straně slova nelze přidávat další písmenka – ať už s ohledem na již složená slova nebo na blízkost okraje plánu.

2.Neriskujte použití slov, která neznáte

Zaskočením protivníka slovem, které nezná, lze mnoho získat. Je to opravdu dobrý krok, protože se bude nejen bát přiložit kameny, když si nebude jistý skloňováním výrazu, ale ještě v případě, že se rozhodne vás zkontrolovat, přijde o tah. Jenže si musíte být absolutně jistí, že se dané slovo nachází na seznamu těch sválených pro hru. A ten nezahrnuje některé, jak by se zdálo, poměrně oblíbené výrazy. A v případě, že se ukáže, že v databázi neexistuje, ať už ve hře na živo nebo online, musíte kameny z plánu odstranit. Nejen, že přijdete o tah, ale také se vystavujete nutnosti změny strategie. A to může získání vítězství značně ztížit!

3.Nedovolte protivníkovi využít trojité slovní bonusy

Trojité písmenkové bonusy jsou nejvytouženějším kouskem celého plánu. Jejich využití může rozhodnout o osudu hry. Dokonce i tak jednoduché slovo jako je „źle” vyložené na tomto poli může hráči přinést až 36 bodů! Proto je základním pravidlem nepřipustit protivníka k jejich využití, a minimálně to omezit na tolik, aby se v případě nutnosti musel spokojit nanejvýš s dvojnásobným písmenkovým bonusem. Ještě lepší je, pokud ho vyložíte sami – dokonce, i když sami nevidíte možnost na efektivní využití bonusu, je lepší získat 10 bodů než dovolit protivníkovi získat jich 150.

4.Nevytvářejte dlouhá, ale málo bodovaná slova

Samozřejmě, schopnost tvořit anagramy je ve Scrabble nebo KrisKros nesmírně užitečná. Jenomže, dlouhá slova občas vůbec nejsou dobře bodově ohodnocená. Důležité je, aby je bylo možné vyložit na bonusy – ať už písmenkové nebo slovní. Nesmíte také zapomínat na to, že k delším slovům bude pro protivníky snadnější přizpůsobit své kameny. Nejlepší scrabblisté skládají pětipísmenná slova s hodnotou až 100 bodů. A to je opravdu účinná taktika!

5.Nesnažte se za jakoukoliv cenu využít co nejvíce kamenů

Začínající scrabblisté se snaží hned zbavit co nejvíce kamenů. A to je chyba – konec konců hra nespočívá v tom, aby byla ukončena co nejrychleji, ale abyste získali co nejvíce bodů. A těch se někdy nedá shromáždit příliš mnoho najednou. Občas se vyplatí šetřit si užitečnější písmenka na později. Nebo je vyměňte. Protože tak to je – v partiích závodních hráčů, ať už jde o tradiční Scrabble nebo online verze, velice často dochází k výměně písmen. A když už se má člověk učit, tak od těch nejlepších, že?

6.Nedohánějte ztráty hned

Dokonce, i když teoreticky disponujete většími dovednostmi než váš soupeř, není nikde řečeno, že hned získáte bodovou převahu. Velice často v počáteční fázi hry o získání více bodů rozhoduje prostě štěstí. Vyplatí se ale být trpělivý – pravidla hry byla vymyšlena tak, aby nakonec hrála náhoda jen mizivou roli. Existuje velice vysoká pravděpodobnost, že se na vás osud dříve nebo později usměje. A pokud ne, vždycky si přece můžete zahrát ještě jednou. A ještě, a ještě, a ještě! Protože Scrabble není nikdy moc!